Su Tesisatı Hakkında

Sıkça sorulan sorular

Patlayan borunun yerini tespit etmek için uzman ekip ve profesyonel  ekipmanlar kullanılmalıdır. Bir diğer önemli nokta ise firmanın kurumsal firma olması ve elinde yeterli derecede makinelerin olmasıdır.

1- Binada yaşayanlar için pek hoş olmayan bir yöntem olan tahmin yürüterek kırma işlemine başlamak
2- Özellikle sıcak su kaçaklarını bulmak için termal kamera kullanmak
3- Boru kamerası ile hassas tespit yaptırmak
4- Su borusuna gönderilen gazı izleyerek sızıntıyı bulmak
5- Boyalı su ile pratik olarak kaçağı bulmak
6- Akustik cihazlarla hassas dinleme yaparak kaçağı tespit etme
7- Nemli bölgeleri araştırmak

Bu yöntemle sadece sıcak su borularında değil, soğuk su borularında da kaçak tespiti yapmak mümkündür. Tesisata sıcak su pompalayarak borudaki sızıntı yapan yerler görüntülenir.

Mutfak tıkanıklığı açma ekiplerimiz robot makine kullanarak tıkanıklığın oluştuğu boru içerisine gönderdikleri robot makinenin çelik telinin ucuna takılan açma ucu ile oluşmuş tıkanıklığı etrafı kırmadan, dökmeden ve kirletmeden başarılı bir şekilde çözümünü sunarlar. Oluşmuş mutfak tıkanıklığı problemi için çözüm bütün boruları kırarak yeni boru döşenmesi değildir ve bu işlemler tarihe karışmıştır.

Günümüz teknolojisini kullanan firmamız su kaçağı ve tıkanıklık açma işlemleri için ayrı cihazlar kullanarak hiçbir yeri kırmadan sorunun tespitini yaparlar. Mutfak tıkanıklığı için kırma dökme işlemi yapılmaz, 30-45 dakika içerisinde tıkalı boru içerisi robot makineler sayesinde temizlenir. İşlemler sonrasında bolca su dökülerek tıkalı mutfak giderinin açıldığından emin olunur ve böylece sorun çözüldüğü kanıtlanır. Mutfak tıkanıklığına sebep olan faktörleri sıralamamız uzunca bir yazı yazmamızı gerektirir buda okuyucuları sıkarak kafa karıştırıcı bir durum sergiler. Bu sebeple tıkanmalara en çok sebep olan birkaç unsuru sizlere anlatmakta fayda olacağını düşünüyoruz.

Kanalizasyon sistemleri yapıların hijyeni için temel ihtiyaçların başında geliyor. Atıkların yapıdan uzaklaştırılmasını sağlayan kanalizasyon sistemi lavabo, küvet ve tuvaletten başlayıp ana kanalizasyon borusuna kadar ulaşan bir bütündür.

Sistem içinde yaşanan tıkanma, taşma gibi olaylar doğrudan rahatsızlık yaratır. Hem can sıkıcı hem de yaşam kalitesini olumsuz etkileyen olaylardır. Bunların çözümüne ilişkin ilk akla gelen yöntemler bile pek çok insanın tüylerini diken diken etmeye yeter. Kanalizasyondaki tıkanmanın yerinin tespitinden, hattın değişimine kadar tüm süreçte kırılan fayanslar ve pis bir görüntü akla gelir. Ancak, biz bu düşünceleri siliyoruz. Son teknoloji cihazları ve uzman kadromuz ile sistemdeki sorunu kırıp dökmeden tespit ediyoruz. Kameralar ve bilgisayar destekli cihazlarımızla, çoğu zaman hiçbir yeri kırmadan tıkanmaları açıyoruz.

Su borularında meydana gelen çatlak, kırık gibi problemler su kaçağına yol açmaktadır. Su kaçağı ise büyük bir sorun haline gelebilir. Tabi ki bir çözüme ulaştırılmazsa sorun haline gelir. Su bildiğimiz üzere teferruatlı bir tesisatla evlerimize ve iş yerlerimize bağlanmaktadır. Bu tesisattaki her hangi bir boruda çatlağın yol açtığı sızıntı meşakkatli bir iş sayılıyordu. Sayılıyordu diyoruz çünkü eskiden böyleydi. Artık termal kamerayla su kaçağı tespiti diye bir teknoloji var.

Bazı kişiler su tesisatlarında bir arıza ya da kaçak olduğunu düşünebilir fakat ya bunun olup olmadığına ya da ne olup olmadığına bir türlü anlam veremeyebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşan kişiler söylendiği gibi kendi başlarına arıza incelemeye ya da arızayı çözümlemeye kalkmamalıdır. Çok basit gibi görünen arızalar bile kişilerin başına uğraştırıcı ve maddi problemleri getirebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmak istemeyenler evlerine yetkili bir servis çağırarak arızaya baktırabilir.

Su kaçağı bulma veya su kaçağından şüphelenme sorunu yaşayan kişiler olay hakkında bilgi ve deneyim sahibi olan bir tesisatçı çağırabilirler. Bu durum hem tesisatın hem de tesisat sahibinin güvenliği için daha iyi olacaktır. Kişiler kendileri uğraşmaktan ziyade tesisatçı çağırır ve doğrudan ondan yardım alırlarsa daha büyük bir maddi zarara ya da daha büyük bir tesisat yıpranmasına uğramazlar. Bu da kişilerin baştan önlem alması için son derece önemlidir.

    

Su kaçağı olan kişiler bu kaçağı tespit ettikten sonra bazı önlemlere uymalıdır. Mutlaka tesisatçı çağırılması gerekir fakat tesisatçının gün içerisinde çağrılamayacağı ya da biraz daha geç geleceği durumlarda tesisat sahiplerinin bilmesi ve özenle uyması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uymak tesisat sahibini korumak için son derece önemli olacaktır.
Su kaçağı varken kişiler tesisatı tek başlarına sökmemeli ve buna bağlı olarak tesisatı kendi imkanları ile tek başlarına tamir etmeye çalışmamalıdır. Bu bahsedildiği gibi daha büyük zaman kayıplarını ve maddi eksileri beraberinde getirecektir.
Su kaçağı varken ilgili tesisat deneme amacı ile bile olsa kullanılmamalıdır. Bu var olan kaçağın büyümesine ya da birden fazla yerde birden fazla kaçak oluşmasına neden olabilir. Bir süre artık o tesisata bağlı olan hiçbir şey kullanılmamalıdır. İşler diğer yerlerden halledilmeye çalışılmalıdır.
Su kaçağı olduğunu düşünen kişiler bu giderlere farklı materyaller sokmamalı veya oradan farklı materyalleri çıkarmaya çalışmamalıdır. Bu, kişilerin yanlış bir yol izlemesine sebep olabileceği gibi tesisatı da giderek bozacaktır. O nedenle su kaçağı tespiti için en iyisi usta çağırmak olacaktır.

Tesisatçı, tesisat ile ilgili olan tüm arıza, problem ve iyileştirmeleri yapabilecek olan donanımlı ve deneyimli elemandır. Bu elemanın ilgilendiği asıl konu tesisatta var olan problemleri düzeltmek ve tesisatı kusursuz konuma getirmek yer almaktadır. Tesisatçı son zamanlarda özellikle su kaçağı bulma konularında kişilere yardımcı olmakta ve gerekli desteği sağlamaktadır. Su kaçağını en uygun şekilde onarmakta ve bu kaçağın sebep olduğu başka ek problem var ise bu problemleri de gidermektedir.

Başa dön